Teorie (...nikoho nezabije)

Psaní všemi deseti není žádná věda a po odpovídajícím tréninku to zvládne opravdu každý. Chce to jen chuť se to naučit, trochu trpělivosti a hodně a hodně absolovaných cvičení.

Základní poloha

Ukazováček levé ruky položíš na písmeno F, pravé na J. Na těchto dvou klávesách jsou umístěny tzv. hmatové značky. To jsou malé výstupky, které dovolují rychlou fixaci prstů v základní poloze i naslepo. Ostatní prsty položíš na klávesy podle následujícího klíče.

Levá ruka: malíček-A, prsteníček-S, prostředníček-D, ukazováček-F, palec-mezera

Pravá ruka: malíček-ů, prsteníček-L, prostředníček-K, ukazováček-J, palec-mezera

všemi deseti klávesnice

Psaní, psaní, psaní

Při psaní tiskneš písmenka podle obrázku. Každá klávesa má "svůj" prst. Prst, který právě nepíše, by měl během psaní jakoby "ležet" na klávesnici, alternativně se nad klávesnicí tesně "vznášet". Prsty se ze základní polohy vychylují hlavně nahoru a dolů do nižší resp vyšší řady, u krajních a středových kláves také mírně nastranu.

Když chceš napsat velké písmeno, tlačítko SHIFT stiskni malíčkem opačné ruky.

Mezera by se také měla psát opačnou rukou. Hodně lidí ale píše mezeru pouze levou nebo pravou.

Pohyb prstů a ruky

Je velmi důležité, psát pouze prsty a nevychylovat ruce ze základní polohy. Pokud potřebuješ napsat písmeno mimo střední řadu, ruka by měla zůstat v počáteční poloze a pohybovat se má pouze jeden prst. Toto pravidlo není jednoduché dodržet, hlavně při psaní horní řady. Důležité je však okamžitě po napsání písmena ruku vrátit.

Jak začít

Jednoduše prvním cvičením po kliknutí na "Výuka&cvičení". Ze začátku je nejdůležitější, zvládnout správný prstoklad a psát bez chyb. Rychlost přijde sama následným tréninkem. Prostě piš pomalu, cvičení mnohokrát zopakuj a na další písmenka přejdi až poté, co zmákneš ty stávající.